27
Oliver Hack Oliver Hack

Geschäftsführer
F: +49 40 8000 499 11
M: oliver.hacknull@markenfilm-crossing.de

Christine-Marie Gardeweg Christine-Marie Gardeweg

Geschäftsführer

F: +49 40 8000 499 15

M: christine.gardewegnull@markenfilm-crossing.de

Niels Klamroth Niels Klamroth

Produktionsleiter
F: +49 40 8000 499 16
M: niels.klamrothnull@markenfilm-crossing.de

Henrike Friedhoff Henrike Friedhoff

Produktionsleiterin
F: +49 40 8000 499 12
M: henrike.friedhoff@markenfilm-crossing.de

Martin Schoen Martin Schoen

Produktionsleiter
F: +49 40 8000 499 66
M: martin.schoennull@markenfilm-crossing.de

Christopher Schultz Christopher Schultz

Projektleitung Interactive
F: +49 40 8000 499 22
M: christopher.schultznull@markenfilm-crossing.de

Jeannine Rauchmann Jeannine Rauchmann

Produktionsassistentin
F +49 40 8000 499 34
M Jeannine.rauchmann@markenfilm-crossing.de

Christoph Regendorp Christoph Regendorp

Pruduktionsassistent
F: +49 40 8000 499 25
M: Christoph.regendorp@markenfilm-crossing.de

Leyli Khatebzadeh Leyli Khatebzadeh

Produktionsassistentin

F +49 40 8000 499 30
M Leyli.Khatebzadeh@markenfilm-crossing.de

Mark Lehmann Mark Lehmann

Produktionsassistent

F: +49 40 8000 499 61

M: mark.lehmann@markenfilm-crossing.de

Artur Boruch Artur Boruch

Audio-Visual Media Designer
F: +49 40 8000 499 35
M: artur.boruchnull@markenfilm-crossing.de

George Siewert George Siewert

Audio-Visual Media Designer
F: +49 40 8000 499 36
M: george.siewertnull@markenfilm-crossing.de

Juliane Zerbst Juliane Zerbst

Filmredaktion Interactive
F: +49 40 8000 499 68
M: juliane.zerbst@markenfilm-crossing.de

Clea Schnitzlein Clea Schnitzlein

Volontärin Filmredaktion Interactive

T: 040 8000 499 62

M: clea.schnitzlein@markenfilm-crossing.de

Timm Paulick Timm Paulick

Kreation Interactive
F: +49 40 8000 499 24
M: timm.paulick@markenfilm-crossing.de

Jan Wirth Jan Wirth

Designer Interactive

T: 040 8000 499 28

M: jan.wirth@markenfilm-crossing.de

Dominic Korte Dominic Korte

Junior Projekt Management Interactive
F: +49 40 8000 499 24
M: Dominic.korte@markenfilm-crossing.de

Maike Monath Maike Monath

Projekt Management Interactive
F: +49 40 8000 499 23
M: Maike.monath@markenfilm-crossing.de

Melina Rahn Melina Rahn

Projekt Management Interactive
F: +49 40 8000 499 13
M: melina.rahn@markenfilm-crossing.de

Frithjof Millies Frithjof Millies

Senior Flash Developer
F: +49 40 8000 499 28
M: frithjof.millieslnull@markenfilm-crossing.de

Michael Kneib Michael Kneib

Senior Interactive Developer
F: +49 40 8000 499 27
M: michael.kneib@markenfilm-crossing.de

Björn Korella Björn Korella

Software-Entwickler
F: +49 40 8000 499 26
M: bjoern.korellanull@markenfilm-crossing.de

Shoana Abry Shoana Abry

Management Assistance
F: +49 40 8000 499 10
M: shoana.abrynull@markenfilm-crossing.de

Ferdinand Racz Ferdinand Racz

Auszubildender
F: +49 40 8000 499 33

M: ferdinand.racz@markenfilm-crossing.de

Mara Faß Mara Faß

Auszubildende
F: +49 40 8000 499 37
M: mara.fass@markenfilm-crossing.de

Flemming Becker Flemming Becker

Auszubildender
F: +49 40 8000 499 38
M: flemming.beckernull@markenfilm-crossing.de

Kim Meyer Kim Meyer

Empfang
F: +49 40 8000 499 0
M: empfang@neuerpferdemarkt23.de